przez „oe” pisane – Zapamiętajcie!

To, że Goethe wielkim niemieckim poetą był, wiecie. Jego „Faust” i „Cierpienia młodego Wertera”… zafundowały Wam z pewnością paletę wielu możliwych uczuć od buntu, złości (nawet z tego powodu, że ktoś kazał  to czytać) po smutek czy pewnego rodzaju radość. Osobiście nie należę do wielkich miłośniczek Goethego, ale z jego mądrości (a uczony to on również był) staram się wyciągać wnioski i wprowadzać je w życie. Wy zapewne też. Nie raz rozkoszujecie się chwilą i jedyne słowa, które się Wam nasuwają to faustowskie

„Verweile doch, du bist so schön!”

– tak, tak… tak brzmi w oryginale

Chwilo trwaj, jesteś taka piękna!”

 i Goethemu to zawdzięczamy.

Ale nie „Faust” jest teraz w centrum zainteresowania, lecz Johann Wolfgang von Goethe, a właściwie film o nim.

Piękny i młody, pracowity i mądry, ze znajomościami i pewnymi umiejętnościami Goethe błądzi. Może? Oczywiście, że może. Spokojnie to tylko Goethe [tata na niego też  czasem krzyczał 😉 ] Zwykły człowiek – wtedy jeszcze nieukształtowany, rezolutny młodzieniec szuka swojej życiowej drogi. Podejmuje decyzje, ponosi konsekwencje, próbuje i działa. Żyje!

Czym się trudni? Kto lub co umila i uprzykrza mu życie? Zobaczcie sami 😉 Warto oderwać się od szarej rzeczywistości i przenieść się w XVIII – wieczny świat Goethego. Tylko uwaga! Pewne wydarzenia zaczerpnięte są z życia Goethego, ale to nie jest film biograficzny.

Dołączam Wam zwiastun i film po niemiecku z polskimi napisami.

Miłego Goethego 😉

Zwiastun

Film

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s