Co robi czasownik w zdaniu i co się z nim dzieje? Chciałoby się rzec, że leży i pachnie – byłoby najprościej, ale nie tym razem….Czasownik ma zdecydowanie ważniejszą funkcję. Stoi w odpowiednim miejscu, poprawnie odmieniony i informuje co kto robi i co się z nim dzieje 🙂

Podstawową, słownikową i nieodmienioną formą czasownika jest bezokolicznik (Infinitiv), który w języku niemieckim ma końcówkę –en lub –n.  | (w języku polskim – ć)

trinken gehen schlafen  basteln sammeln angeln

Ale cóż nam po nieodmienionej formie, skoro zapewne każdy chciałby zaznaczyć SWOJĄ lub CZYJĄŚ obecność w pewnym procesie lub wykonywanej czynności, dlatego właśnie czasowniki zawsze odmieniamy przez osoby.

odmiana-osoby2

A jak odmieniamy? Wszystkie czasowniki otrzymują odpowiednie końcówki i zdecydowana większość odmienia się regularnie, co znaczy, że nie zachodzi żadna zmiana w temacie czasownika.

temat-koncowka

odmiana-nowe-2

Istnieje również grupa czasowników, przy których odmianie dodajemy do tematu czasownika samogłoskę ( e ) w 2. i 3. osobie liczby pojedynczej oraz w 3. osobie liczby mnogiej, jeśli kończy się on na:

t ( warten, antworten)

d (reden, finden)

m (atmen, widmen)

n ( rechnen, öffnen)

odmiana-warten

Natomiast gdy temat czasownika zakończony jest na:

s (rasen)

ß (heißen)

x (faxen)

z (würzen)

Czasownik otrzymuje tylko końcówkę -t w 2. osobie liczby pojedynczej

heissen-odmiana

Już dzisiaj zapraszam Cię na dalsze przygody czasownika, a tymczasem kilka przykładów czasowników odmieniających się regularnie. Zbuduj krótkie zdania, pamiętaj o właściwym miejscu czasownika – wiem, że potrafisz! 😉

regularne-czasowniki-przyklady-2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s