My się dzisiaj objadamy pączkami a Niemcy celebrują ten dzień zupełnie inaczej. Tradycyjnie w ostatni czwartek miesiąca czyli w nasz tłusty czwartek rozpoczyna się niemiecki karnawał uliczny. „Weiberfastnacht” tak się nazywa dzisiejszy dzień i co najważniejsze należy do kobiet! 😀

Bo to właśnie one wszystko zaczęły. Kiedyś było tak, że tylko mężczyznom przypisywano tańce, hulance i swawole . W 1824 roku (w końcu) znalazły się kobiety (praczki) z Beuel koło Bonn, które zbuntowały się i przerwały męski monopol na zabawę karnawałową. Gdy mężczyźni odebrali pranie i odpłynęli statkiem hen daleko (do Köln – jakieś 30 km 😀) praczki założyły tzn. Damenkomitee (Damski komitet) i rozpoczęły swoje tańce, hulance i swawole!

Tradycja kontynuowana jest po dziś dzień. Co roku w ostatni czwartek przed Popielcem o 11.11 kobiety przebierają się w barwne kostiumy, wdzierają się do ratuszy miast iii…. zaczyna się rzeź! Kobiety obcinają urzędnikom krawaty! 😀 (symbol męskiej władzy) Jak już wszystkim ten symbol obetną, otrzymują symboliczny klucz do bram miasta i rozpoczynają panowanie! Później już tylko hulaj dusza piekła nie ma!  Dzieci nie idą do szkoły, wszyscy chodzą przebrani , nawet ci którzy pracują. W sklepie czy w aptece można spotkać różne stworki 😀 Po prostu istne szaleństwo!

Powiedziałam Wam o najważniejszym, słuchajcie co jeszcze jest ważne i koniecznie muszę Wam o tym powiedzieć, to fakt, że nie w całych Niemczech obchodzony jest ten zwyczaj tak samo. Centrum tej karnawałowej imprezy to Land Nordrhein – Westfalen. Stolicą natomiast jest Köln. Tam odbywają się największe pochody przez miasto, tańce, hulance i swawole.
Ale to nie znaczy, że tylko tam się bawią. Bawią się również w Bonn, Düsseldorf, w wielu większych i mniejszych i miasteczkach.

Jak Wam się podoba? Chcielibyście takie święto w Polsce? Brakuje Wam czegoś takiego? Przyjęłoby się?

53152892_2560951677266152_1691117650240864256_n

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s