Półmetek. Przede mną tylko dwa tygodnie pobytu w stolicy Bawarii. Czas ucieka… Plany są, ale najpierw opowiem Wam o moich najświeższych odkryciach. Jest czym się z Wami podzielić, więc  całość przekażę Wam w kilku etapach.

1. Alte Pinakothek
2. Olympiastadion
3. Viktualienmarkt

Dzisiaj o Starej Pinakotece, zaczynamy!
Słowo Pinakoteka… Ładne słowo,prawda? pochodzi z łaciny i znaczy galeria obrazów.

Alte Pinakothek to najbardziej znane muzeum w Monachium. W środku znajduje się wspaniała kolekcja malarstwa niemieckiego i europejskiego. Również płótna artystów najwyższej klasy szkoły holenderskiej i flamandzkiej znalazły tam swoje miejsce. Jest tu ponad 60 obrazów Rubensa w tym 6-metrowy Das Große Jüngste Gericht (1617) -> jego wielkość zapiera dech w piersiach. Wprawdzie przypuszcza się, że przy obrazie pracowało od 10 do 20 artystów, jedynie tylko szkic, ostatnie poprawki i sygnatura należą do Rubensa. Ale nawet jeśli… jest co podziwiać.

Dość bogato przedstawiają się zbiory van Dyca – ucznia Rubensa, miłośnicy Rembrandta też coś dla siebie znajdą. Mistrzowie włoscy nie pozostają w tyle. Rafael (Święta rodzina), młody Leonardo da Vinci (Madonna z goździkiem) i Tycjan (Koronowanie cierniem).

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Spędziłam tam trzy godziny, gdyby nie plany na resztę dnia z przyjemnością zostałabym jeszcze dłużej. Serdecznie polecam! Wstęp kosztuje 4€, grzechem jest być w pobliżu i nie zajrzeć. 😉

A w najbliższym czasie zapraszam Was na małe co nieco o Olympiastadion 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s