Co było na początku? Pomijając samą ideę budowy stadionu, która narodziła się już po I wojnie światowej…Otóż był terminal starego lotniska. Żeby było nowe, fajne i użyteczne… budynek został wysadzony.
Tak oto w 1969 zaczęła się budowa. Oczywiście nie obyło się bez małych wpadek (to żaden przytyk w stronę niemieckiej precyzji). Przy budowie stadionu zapomniano o szatniach dla drużyn piłkarskich 😉 Z tego powodu 26. maja 1972 podczas towarzyskiego meczu otwarcia stadionu, drużyny Niemiec i Związku Radzieckiego (4:1) korzystały z prowizorycznych szatni. Po pewnym czasie postawiono nowe, profesjonalne.

W ówczesnych czasach projekt stadionu był uważany za bardzo rewolucyjny. Nic dziwnego połacie sklepień ze szkła akrylowego przypominające pajęczynę i bańki mydlane podtrzymywane słupami zostało zastosowane poraz pierwszy na tak dużą skalę. Tak zwany Zeltdach – przezroczysty, pozornie unoszący się nad obiektami olimpijskimi, jest symbolem lekkości, przejrzystości, otwartości, elegancji i indywidualizmu.

Dziś można urządzić sobie przechadzkę na dachu za odpowiednią kwotę ok. 50 € lub zjechać na linie z jednego końca stadionu na drugi. Taka przyjemność kosztuje również ok. 50€.

Olympiastadion nie jest pojedynczą budowalą. Podobnie jak lodowisko (Olympia – Eisssportzentrum), hala widowiskowa (Olympia Eventhalle), pływalnia (Olympia Schwimmhalle) czy wieża (Olympiaturm) jest częścią parku olimpijskiego (Olympiapark).

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Stadion budowano przez 3 lata. Specjalnie na XX Letnie Igrzyska Olimpijskie.

26.08.1972 oficjalne otwarcie. Niestety pozytywną, sportową atmosferę zaburzył atak terrorystyczny palestyńskiej grupy, która wtargnęła na teren wioski olimpijskiej i jako zakładników zabrała izraelskich sportowców. Interwencja policji nie przyniosła pomyślnych efektów. Zginęło 11 Izraelczyków, 5 terrorystów i niemiecki policjant.
Ciąg dalszy igrzysk stanął pod wielkim znakiem zapytania, dopiero słowa przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Avery Brundage’a rozwiały obawy.

„The games must go on”

10.08.1972 Nasza piłkarska reprezentacja pokazuje co potrafi wygrywając z Węgrami 2:1 zdobywa złoty medal igrzysk olimpijskich. Zwycięzcy! Również Nasi lekkoatleci mają powody do dumy. Taki sukces!

Po igrzyskach, dopóki nie wybudowano Alianz Arena obiektem dzieliły się miejscowe drużyny piłkarskie FC Bayern München i TSV 1860 München.

Jednak stadion nie powstał po to by spełniać tylko potrzeby sportowe, ale również kulturowe i religijne. Nawet Nasz Papież Jan Paweł II 3.maja 1987, kiedy to odbywał swoją już drugą pielgrzymkę po Niemczech (30.04 -04.05) odprawił mszę świętą na monachijskim stadionie.

Wiele gwiazd muzyki różnego gatunku koncertowało tutaj między innymi Rolling Stones (jako pierwsi), U2, Robbie Williams, Depeche Mode, a nawet najsłynniejszy Cyrk świata Cirque du Soleil prezentował swoje wyjątkowe repertuary.

Dzis cały kompleks służy mieszkańcom i turystom. Można aktywnie lub pasywnie spędzić czas, wypocząć, leżeć/siedzieć i myśleć, zwiedzać, wypić kawę, dobrze zjeść. Jest co robić na tym pieknym, zielonym terenie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s